Rehabilitacja Przeciwobrzękowa - TriVita

    Jesteś tutaj!
  • Home
  • Rehabilitacja Przeciwobrzękowa

Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita

Rehabilitacja Przeciwobrzękowa

Obrzęk limfatyczny to zastój limfy wywołany uszkodzeniem naczyń i niemożnością odprowadzenia jej z tkanek organizmu. Może mieć on różne przyczyny. Do najczęstszych należą urazy, reakcje na niektóre leki, choroby pasożytnicze, po zabiegach operacyjnych, w przebiegu chorób nowotworowych. Zdarza się, że skłonność do tworzenia się zastojów chłonki może być również wrodzona.

W niektórych przypadkach zastój rozwija się od razu, a niekiedy pojawia się po wielomiesięcznym okresie utajenia. Bez względu na swoją genezę, nieleczony obrzęk limfatyczny ma zawsze postępujący charakter, przez co istotnie obniża jakość życia dotkniętej nim osoby, zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej oraz społecznej.

Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, przynosi najbardziej wymierne efekty, zostało to poparte licznymi badaniami. Wykonywane w naszym Centrum zabiegi są dostosowane do ogólnie przyjętych norm i przez certyfikowanych terapeutów.

Nasze działania zmierzające do redukcji obrzęku limfatycznego opieramy na uznanych metodach fizjoterapeutycznych takich jak:

drenaż limfatyczny – jest to forma powolnego, dogłębnego masażu manualnego. Poprzez dotyk fizjoterapeuty usprawniane jest krążenie limfy w tkankach. Dzięki wykorzystywanym w tej technice delikatnym i płynnym ruchom drenaż jest bezbolesny i przyjemny dla pacjenta,

wielowarstwowe bandażowanie kończyn – owijanie specjalnymi bandażami pozwala na równomierne rozłożenie i stopniowanie ucisku, który ma pobudzać odprowadzanie limfy z miejsc, w których występuje zastój. Miejsca wrażliwe, takie jak skóra dłoni są zabezpieczane miękkimi opaskami w celu przeciwdziałania otarciom,

terapia ruchowa wraz z ćwiczeniami oddechowymi – w zależności od fizycznych możliwości pacjenta, ruch będzie jednym z kluczowych elementów rehabilitacji,

kinesiotaping – nazywany również plastrowaniem dynamicznym. Metoda polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała specjalnymi plastrami, które nie ograniczają ruchów, są rozciągliwe, odporne na działanie wody i nie wywołujące podrażnień skóry, dzięki czemu pacjent odczuwa je w minimalnym stopniu. U pacjentów z obrzękami limfatycznymi zabieg ten pozwala usprawnić odprowadzanie chłonki i ograniczyć towarzyszące schorzeniu dolegliwości bólowe.

Stosowaną przez nas Rehabilitacja Przeciwobrzękowa dla Pacjentów z rozwiniętym obrzękiem chłonnym dzielimy na dwa główne etapy postępowania:

postępowanie intensywne – realizowane w naszym Centrum, którego celem jest maksymalna redukcja obrzęku u Pacjenta. Strategia rehabilitacji jest budowana w oparciu o wywiad ustalający przyczyny obrzęku. Takie rozpoznanie pozwala nam na dobranie indywidualnych procedur leczenia.

leczenie podtrzymujące – prowadzone w celu samodzielnego utrzymania przez Pacjenta efektu rehabilitacji. Obejmuje ono zarówno edukację Pacjenta jak również jego Rodziny czy Opiekuna.

Nasze centrum prowadzi kompleksową rehabilitację Pacjentów dotkniętych obrzękiem limfatycznym, zarówno o podłożu pierwotnym jak i wtórnym

obrzęk limfatyczny pierwotny – obejmuje zazwyczaj kończyny dolne. Jego przyczyną są wrodzone (dziedziczne) wady układu limfatycznego. Zwyczajowo dotyczy osób po 30 roku życia.

obrzęk limfatyczny wtórny – obejmuje zazwyczaj kończyny dolne i górne. Występuje najczęściej na podłożu wywołanym przez:
odniesione urazy
zabiegi chirurgicznego usunięcia węzłów chłonnych
przebyte operacje
długotrwałe unieruchomienie kończyny
infekcje, przewlekłą niewydolność żylną
siedzący tryb życia
schorzenia pasożytnicze
inne przyczyny ogólnoustrojowe

Ćwiczenia rehabilitacyjne dostosowywane indywidualnie

Elementem prowadzonej w naszym Centrum kompleksowej rehabilitacji przeciwobrzękowej są także ćwiczenia rehabilitacyjno-oddechowe. Ich rodzaj, ilość oraz częstotliwość wykonywania są ustalane indywidualnie dla każdego Pacjenta (z uwzględnieniem jego wieku, poziomu sprawności fizycznej oraz towarzyszących schorzeń narządu ruchu). Takie podejście prowadzi finalnie do maksymalizacji poziomu skutku leczenia.

Skip to content